• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Ebeveyn Koçluğu

 Ebeveyn Koçluğu
Aile Koçlugu

Bir insanın hayattaki en önemli rolü kuşkusuz ki çocuğunu sağlıklı ve mutlu yetiştirmek ama maalesef bu kadar önemli bir işin, anne baba olmanın okulu yok. Anne babalık kalpten gelen ama aynı zamanda öğrenilen bir iştir...

Ebeveyn Koçu, ebeveynleri şu anda bulundukları durumdan nasıl bir anne baba olmak istediklerine dair hedeflerine ulaşmaları konusunda destekler. Kişiye ayna tutarak, artılarını ve eksilerini daha objektif biçimde görmesini sağlar. Nasıl ve nedenlerle zaman harcamak yerine, bugüne ve çözüme odaklı pratik ve yapıcı yöntemler kullanır. Ebeveyn Koçluğunun en önemli özelliği ise direktif olmamasıdır. Anne babanın kendi aile yaşantısının uzmanı olduğunu kabul eder. Anne babalar alternatifler çerçevesinde kendi ebeveynlik değerlerine ve yaşamlarına uygun, aynı zamanda çocuklarının mizacına uygun yöntemleri seçerek aksiyon planlarını hazırlarlar. Anne baba koçu ise bu sürecin ilerlemesine destek olur.

Özellikle yeni anne babalar, ebeveynlik rolünden farklı beklentiler, bebeğin gelişiyle çocuklu yaşamdaki denge, farklı disiplin metotları ve suçluluk, endişe gibi birçok duygusal karmaşa ile baş etmek zorunda kalmaktadır. Bunların üzerine yoğun iş yaşamı, stres, maddi kaygılar ve ebeveyn çocuk ilişkisinde kaliteli zaman eksikliği eklenince anne baba ile çocuk arasındaki bağ zayıflar. Bu da aile içi iletişimde, sevgi ve anlayışta sorunlara yol açmaktadır.

 Ebeveyn ve Aile Koçu size nasıl yardımcı olur?

Ebeveyn ve Aile Koçu arzu ettiğiniz aile hayatını yaratmaktaki hedefinize ulaşmanıza yardımcı olan gerekli eğitimi tamamlamış sertifikalı profesyoneldir.

Aile Koçunuz olarak başarmak istediğinizi netleştirmenize, belirli bir hedef belirlemenize ve etkili bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olacağım. Benim rolüm, size gereken desteği, uygun bir sistem ve anlayış çerçevesinde sunarak, koçluk sürecinde beraber ilerlerken kullanabileceğiniz teknikleri sağlamaktır. Sizin en büyük destekçinizim. Aynı zamanda benim görevim sizi hedefinize doğru ilerleme kaydetmekten sorumlu tutmaktır.


Aile Koçluğu sezgisel, eğitsel ve pratiğe dayalıdır.

Sağlıklı bir ev hayatı yaratmak için öncelikle şimdiden bildiklerinizi birlikte keşfedeceğiz. Ara sıra "öğrenme ihtiyacı" anlarında ise sizi yeni konseptler ve bilgilerle tanıştıracağım. Aile Koçluğu anne babanın potansiyelini açığa çıkarmak ve geliştirmek için tasarlanmıştır.

Aile Koçluğu dönüşüm gerektirir ve yarar sağlar.

 Ebeveyn Koçluğunun odağında anne babalık hedeflerinize ulaşmanız ve aile üyeleriyle iyi iletişim kurmanız yatmaktadır. Birlikte size özgü planlar ve düşünme yöntemleri ile ulaşmak istediğiniz amacınıza doğru ilerlemenizi sağlayacağız. Odaklandığımız zaman dilimi, şimdi ve gelecek olacağından, genel kural olarak dikkatimizi geçmiş acılar ve yanlış adımlara çevirmeyeceğiz.

Ancak, koçluğun bir sonucu olarak çoğu kez bu eski olaylar da iyileşir.

Koçluğun yapısı esnektir.

Sizin bireysel ihtiyaç ve programınıza uygun bir koçluk süreci tasarlayacağız. Bu basit yapı aşağıdakileri içermektedir:

• Giriş görüşmesi

• Koçluk stratejimizi belirleyeceğimiz ilk seans

• Düzenli devam eden seanslar 

Seanslar genellikle haftada bir yapılır, süresi bir saattir. Belirli bir tek konuya odaklanabileceğimiz gibi, daha geniş birtakım aile sorunlarını da konuşuyor olabiliriz. Koçluk ilişkisi genellikle 3 hafta ile birkaç ay arasında sürebilir. Hedefleriniz ve yapmak istediğiniz değişikliklerin niteliği bu süreyi belirleyecektir. 

 Ebeveyn Koçluğu neler sağlar?

Anne - baba olmak gibi zor bir ise acaba hazır mıyız? Kendimizi hazır hissediyor olsak bile anne - baba olarak davranış ve yaklaşımımız yerli yerinde, doğru ve yeterli olacak mı? Çocuğun basarisi sadece kendisinin değil, ailesinin de içinde olduğu bir takım oyunudur. Hayatta bireyin başarısına giden yolda okul basarisi ilk sırada gelir ve büyük önem taşır. Çünkü neredeyse hayatimizin üçte biri okulda, eğitim ve öğretimle geçmektedir. Aile içi etkileşimi, bu sorumluluğun paylaşımında önem kazanmaktadır. Aile içindeki ilişkiler ne kadar sağlıklı ve yeterli ise, alınan cevaplar da o kadar etkili olacaktır.

Öğrenci, çocukluk ve ergenlik sürecinde duygusal bir dönem geçirdiğinden, doğal olarak duygusal tepkiler vermekte, ebeveynin tepkilerini, davranışlarını önemsemektedir. Ailesinin desteğine ilk sırada ihtiyaç duymaktadır. Ebeveyn Koçluğu, etkin aile ortamında iletişim ve ilişkilerin kalitesini artırmayı; özellikle çocukların ergenlik süreçlerinde onları anlamayı ve etkin bir paylaşım ortamı yaratmayı sağlar.

Kimin Ebeveyn Koçu'na ihtiyacı vardır? 

Ebeveyn olarak isin içinden nasıl çıkacağını bilemeyen, çocuğuyla ilişkisinde gerekli değişimleri yapmak ve onu daha ileriye taşıyacak hedef ve başarılara eşlik etmek, ortak olmak isteyen, anne ve baba olarak kendi bireyselliklerinin farkına varmak ve çocukları ile olan birlikteliklerinde harekete geçmeye istekli olan herkesin ebeveyn koçuna ihtiyacı olabilir.

Ebeveyn Koçluğu Eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :

İzmir’deki Ebeveyn Koçluğu Eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yâda 0 (535) 667 32 24  İzmir Ebeveyn Koçluğunu  tıklayabilirsiniz.

İzmir Karşıyaka Ebeveyn Koçluğu Eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yâda 0 (535) 667 32 24  İzmir Karşıyaka Ebeveyn Koçluğunu  tıklayabilirsiniz.

Antalya Ebeveyn Koçluğu Eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Ebeveyn Koçluğunu   tıklayabilirsiniz.

Muğla Ebeveyn Koçluğu Eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Muğla Ebeveyn Koçluğunu   tıklayabilirsiniz.

Denizli Ebeveyn Koçluğu Eğitimlerimiz için +90(258) 213 09 99 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Denizli Ebeveyn Koçluğunu   tıklayabilirsiniz.

Ankara Ebeveyn Koçluğu Eğitimlerimiz için +90(312) 419 10 21 - +90(532) 207 68 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Ebeveyn Koçluğunu   tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - -
Ebeveyn Koçluğu başlıklı 1949 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın