• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Kişisel Koçluk

Kişisel Koçluk
Koçluk

Yaşam koçluğu; psikolojik problemi olmayan ve yaşamında normal davranışlar sergileyen bireylerin hedeflerine daha hızlı ve etkili ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla verilen profesyonel bir, kişisel gelişim hizmetidir. Yaşam koçu, Psikologların veya Psikiyatrinin uzmanlık alanına giren anormal davranışlarla, psikolojik hastalıklarla ve psikolojik problemlerle ilgilenmez. Normal davranış sergileyen insanların hayatında nasıl daha başarılı olabileceğiyle ilgilenir. Tedavi edici değil geliştiricidir.

Günümüz koşulları hızlı değişimlere ayak uydurmamızı zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle bireyler iş yaşamında ve özel hayatlarında profesyonel desteğe ihtiyaç duyabilirler.

Yaşam Koçluğu kişisel hedeflerine ulaşmalarında bireylere bir yol haritası sunar. Alanlarında başarılı olmuş binlerce insanın, yaşamları boyunca elde ettikleri deneyimleri danışanlara aktarır. Bu deneyimlerin ortak özelliklerini araştırır ve bireylerin kullanabilecekleri stratejiler haline çevirir.

 

Yaşam Koçluğu iki ana başlık altında toplanabilir:

Mesleki Yaşam Koçluğu (İş dünyası, Spor, Sanat, Siyaset)

Kişisel Yaşam Koçluğu ( Motivasyon, İletişim, İlişkiler, Farkındalık Kazanma)

 

Kimler başvurabilir?

Bir başkasının tasarladığı ya da başkaları tarafından uygun görülen bir hayatı yaşadığını hisseden ve kendi yaşamı ile ilgili kontrolü eline almak isteyen,

 

Yaşam hedeflerini net olarak tanımlayamamış ya da hedef belirlediği halde onlara ulaşmak için gerekli strateji, inanç, cesaret, motivasyon ve desteğe sahip olmayanlar,

 

Belirlediği hedeflere ulaştığı halde tatmin olamamış ya da boşluk duygusu hissedenler,

 

Yaşamı ile ilgili önemli kararlar almak durumunda olan ve kendisini bu konuda yetersiz algılayanlar,

 

Değişime ve gelişmeye açık ve istekli olanlar yaşam koçluğu hizmetinden yararlanabilirler.

 

Yaşam Koçluğunun amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

·         bireysel vizyon ve amaçlar belirlemek,

·         bireylerin daha iyi hedefler belirlemelerine ve hedeflerine daha hızlı ulaşmalarına yardımcı olmak,

·         bireylerin yaşamlarını değerleri ve öncelikleri çevresinde konumlandırabilmelerini sağlamak,

·         bireylerin yaşamlarında önemli değişiklikler yapmalarına ve kararlar vermelerine yardımcı olmak,

·         bireylerin sevdikleri bir yaşamı tasarlamaları ve yaşayabilmeleri konusunda destek vermek,

·         bireylerin kariyerlerinde ve işlerinde öne geçmelerine yardımcı olmak,

·         bireylerin daha iyi kararlar vermelerini sağlamak,

·         bireylerin ilişkilerini geliştirmek,

·         bireylerin yaşamlarındaki stresi azaltmak,

·         bireylerin daha etkin bir yönetici veya işadamı/kadını olmalarına katkıda bulunmak.

 

Yaşam koçluğu normal insanlara yönelik olmakla birlikte, normal ve anormal arasında çoğu zaman ince bir çizgi olduğundan, bireyin davranış ya da düşünüş biçiminin bu sınırda bulunduğu durumlarda yaşam koçluğunun psikolojik bozukluklar konusunda bilgi sahibi olan psikologların yaşam koçluğu hizmetini vermelerini daha uygun buluyorum.

 

Yaşam koçluğunun terapiden farkı bir psikolojik bozukluğu tedavi etmeye çalışmamasıdır, bireyin iş yaşamında özel hayatında daha etkin olmasını sağlamaktır. Ancak tedavi edilmesi gereken bir durum varsa yalnızca yaşam koçluğu değil aynı zamanda psikoterapinin de uygulanması gerekir.

 

Yaşam koçluğu için bize başvuran bireylerin en önemli ortak özelliği başarı motivasyonu yüksek ve yaşamını daha iyi yönetme konusunda istekli kişiler olmaları. Genellikle yüksek sosyo-kültürel düzeyden bireylerle çalışıyoruz.


Yasam koçu bir rehberdir. Hedefe varis ancak koçla birlikte yürümeniz, kararlaştırılan haftalık uygulamaları yerine getirmenizle mümkün olur. Yasam Koçu yapacağınız çalışma, kararsız kaldığınız ya da sıkıştığınızı sandığınız noktadan sizi çıkarmayı amaçlar. Bunu yaparken, size yeni bakış açıları kazandırmak gibi farklı teknikler kullanır. Böylece hiç farkında olmadığınız ya da bugüne kadar kullanmadığınız güçlerinizi açığa çıkararak hayatınıza yeni bir yön verebilirsiniz. Görüşmelerde, sizin önceliklerinizi dikkate alarak birlikte ortak bir strateji geliştirilir. Neden ve niye sorularını sorulamaz. Geçmişe bakmaz. Su an bulunduğunuz noktadan varmak istediğiniz noktaya nasıl varacağınıza yoğunlaşır. Yasam Koçluğu, akil ve ruh sağlığı yerinde olup, hayatında geldiği noktada kendisini mutsuz hisseden, aradığı yönü bulamayan ya da o yöne doğru nasıl ilerleyeceğini bilemeyen kişiler içindir. Yasam Koçluğunda koçun doğruları değil sizin doğrularınız hayata geçirilir. Yapılan çalışmanın esasi, sorularla duruma yeni açılardan bakmanızı, daha önce farkına varmadığınız çözümleri görmenizi sağlamaktır.

Yasam koçluğu kişiyi hedefine taşıma işlemidir. Yasam koçluğu kişinin sosyal ve toplumsal yönden yasam kalitesini artırmayı sağlayan mesleki bir ilişkidir. Kişi bu desteği aldığı süre boyunca kendindeki gizil güçleri fark ederek kişisel anlamda bir gelişim gösterir. Bu da bireylerin hem is hem de günlük yaşamlarında olağanın dışında sonuçlar almalarını sağlar ve kişinin hayatin her alanındaki performansında büyük bir artist meydana getirir.

Eğer hayatınızda, kariyerinizde veya işinizde bazı değişiklikler düşünüyorsanız, bir yaşam koçu ile çalışmak büyük bir fark yaratacaktır.

Koçlukta, daima sizin için en önemli olana odaklanacak ve istediğinizi en doğal ve çabasız şekilde gerçekleştirmenin yollarını bulacağız. Sizin için en iyi sonucu elde etmede çabucak yardımcı olacak, bir plan yaratacak, öncelikler geliştirecek ve sonra açığı kapatacağız.   


Yol boyunca, eşsiz armağanları ve yeteneklerinizi; ne için tutkulu olduğunuzu, başarınıza katkıda bulunan güçlü yönlerinizi ve sizi neyin başarıdan alıkoyduğunuzu keşfetmenizde size yardımcı olmak istiyorum.


Bu sorulardan bazılarını yanıtlamak için biraz geri çekilerek, tutkularınızı ve güçlü yönlerinizi, kariyeriniz, işiniz veya iş modelinizle uyumlandırabilir ve çok daha iyi ve anlamlı sonuçlar elde etmenize yardımcı olabiliriz. Ve başarılı koçluk bu demektir.


Yaşam Koçluğu hakkında birkaç şey daha...

Koçluk, aynı zamanda,  sizin yönettiğiniz güven veren, gizli ve destekleyici bir ilişki kurmaktır. Yaşam koçunuzla haftalar boyunca, birlikte çalışarak, hayal ettiğinizden daha hızlı ileri gitmek mümkün olur.


Hayatınızda anlamlı değişim yaratmak, zaman, sadakat ve destek gerektirir. İster daha iyi bir ilişki, daha iyi bir sağlık durumu, heyecanlı bir kariyer, işinizde başarı veya tatmin, hayatınızda anlam ve denge isteyin, koçluk bunlara ulaşmanızda gerçekten size bir yapı ve isteklendirme sağlayabilir. (Bir yaşam koçuyla çalışmakla gelen sinerji ve faydayı söze dökmek gerçekten çok kolay değil. Bunun en iyi yolu denemektir.)


Her şeyi kendi başımıza yapmamız gerekmiyor...

Hayatımızda anlamlı değişimler yaratmak, kendi başımıza yapmaya çabaladığımızda, zor olabilir. Hepimizin gerçekleşmeyen rüyaları, niyetleri ve kararları var. 

Sürekli, bağımsız destek olmaksızın, günlük hayatımızda karşılaştığımız şartlar ve stresle en iyi niyetlerimiz bile yenik düşer. (Yapmaktan en çok fayda sağlayacağımız değişimlere, hepimiz kör veya dirençli görünüyoruz.)


Profesyonel destek, kalıcı değişimler yaratmanızı sağlayacaktır. Yaşam Koçumuzu nasıl seçmeliyiz? Lütfen ilgili bölümü okuyunuz.

Benimle Neden Çalışasınız?

Benimle çalışmayı istemek için, benim koçluğa getirdiğim niteliklerimi bilmelisiniz:


•         20 yıllık iş hayatı deneyimi, büyük bölümü yöneticilik, büyük bir ekibin yöneticiliği, finans sektörü deneyimi, danışmanlık deneyimi, insan kaynakları uzmanlığı, gönüllü yaşam koçluğu, eğitmen, mühendislik eğitimi, gizemli bir yazar, güvenilir ve ketum bir dost.


•         Odaklanma ve şefkat.  Benim için sıcak, nazik aynı zamanda da sonuç odaklı derler. Uzun yıllar, her kademeden insanlarla birlikte çalışmanın olmanın verdiği bir iş deneyiminin zenginliğini, kendi birikimimi size sunuyorum.  Koçluk yapıyorum çünkü insanların hayatlarında fark yaratmayı seviyorum.


•         Dürüstlük ve otantiklik. Benim için en önemli değerlerdir. Koçluk anlayışımın arkasında da bunların yattığına şahit olacaksınız.  


•         Tatmin olmanız önemlidir.  Hiç kimse, sözleşme imzalamak ya da uzun vadeli çalışmak için söz vermek zorunda değildir. Eğer fayda sağlamadığınızı düşünürseniz, çalışmaya hemen son verebilirsiniz.

 

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.


Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 422 59 54 - +90(535) 667 32 24 numaralı telefondan 

ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimi için tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 369 50 81 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Muğla'daki Koçluk eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Denizli'deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(258) 213 0 999 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Antalya'daki Koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Ankara Koçluk eğitimlerimiz için 90(312) 419 10 21 - +90(532) 207 68 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - -
Kişisel Koçluk başlıklı 2068 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın