• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Koçluk (Coaching)

Koçluk (Coaching)
Koçluk

Son dönemlerde herkesin  dilinde olan coaching ( koçluk ) konusuna biraz değinelim istiyorum.

Koçluk o kadar popüler bir sözcük haline gelmeye başladı ki, yaşamımızın neredeyse her alanında duymaya başlar olduk.
Takım koçluğu, Yaşam koçluğu, Satış koçluğu, Aile koçluğu, Kariyer koçluğu,Girişimcilik koçluğu, Performans koçluğu, Üst Yönetim koçluğu ve daha bir çok alanda koçluk yapılır ve hizmet alınır oldu.

İşletmelerde veya özel hayatlarımızda her gün birçok konu ile ilgilenme ve kararlar vererek ilerlemek zorunda kalıyoruz. Günde kaç defa karar almak zorunda kaldığınızı hesaplamaya başlarsanız çokluğuna şaşıracaksınız.
Bu kararların veya üstlendiğimiz sorumlulukların en iyi şekilde yerine getirilmesini çabalarken bazen muvaffak olur bazen de bir çuval inciri berbat edebiliriz.

Bunlardan bazılarına biz sebebiyet verirken bazılarına da dış etkenler neden olabilir. Başarısızlık sebeplerini analiz edip tespit etsek de çözümü için nereden başlamamız gerektiğini bilemediğimizden aksiyon almakta gecikebiliriz.
Bu nedenle de düşük performanslı çalışanlar, kurumlar, kariyer basamakları arasında sıkışmış bir çok nitelikli ama kararsız iş gücü ve çıkmaza girmiş özel hayatlarla karşılaşırız.

Peki ya başarıyı yakalamış insanların sırları ne olabilir? Her bir bireyin başarıyı yakalama yöntemleri bireysel olarak farklılık gösterebilir. Fakat başarıyı yakalamış bireylerin ve başarılı işletmelerin sırları birden fazla da olabilir.
Son dönemlerde başarıyı yakalamak için bireyler ve kurumların en çok tercih ettiği yöntemin coaching olduğunu görmekteyiz.

Spor literatüründen iş dünyası ve daha birçok alan literatürüne giren coaching yani koçluk, özellikle geleneksel yönetim tarzının dışında yönetimi benimseyerek başarıyı yakalayacağına inanan işletmeler ve liderler tarafından tercih edilmeye başlanan bir yöntem olmuştur.

Koç, istenilen performansa ulaşabilmek için danışılan kişidir. Literatürde de danışan kişi ile danışılan kişi arasında kurulan planlı bir gelişim ilişkisi olarak tanımlanmaktadır.

Koç kendisine danışan kişinin belirlediği hedeflere ulaşabilmesi ve yaşadığı zorlukların üstesinden tek başına gelebilmesini öğretmeyi hedefler. Oldukça açık ve güvene dayalı bir ilişkinin sürdürüldüğü bu süreçte koçun danışana sürekli geri bildirimde bulunması, danışanın kendisini daha iyi tanımasını, potansiyelini keşfetmesini ve kendisi ile ilgili swot analizi yapmasını sağlar. Böylece kendisini iyi analiz eden danışan hedeflerini daha sağlıklı belirler ve aksiyon alır.

Koç, danışan kişinin hem özel hem de profesyonel hayattaki gelişimini sağlamasını hedeflemektedir. Bu hedeflere ulaşmak için de tüm süreci gizlilik ve güven ilişkisine dayandırmak zorundadır.Bu hizmetin olmazsa olmazı gizlilik ve güven olmalıdır. 


Tabi bu hizmeti ehil ve sertifikalı koçlardan almak gerektiğini de hatırlatmadan geçemeyeceğim.


Koçluksüreci nasıl işliyor? 


Koçluk programları, koç ile danışan arasinda güven ve gizlilik gerektiren bir "ortaklık" ilişkisi içersindedir. Karşılıklı sorumluluk ve süreklilik arz eden bir çalışma gerektirir. Koç daha çok danışanına güçlü ve gelişmeye açık yönlerini hedeflerini bulmalarını sağlar. Hedefleri oluşturduktan sonra, hedefe yönelik stratejileri, stratejilere ait eylem adımlarını birlikte tespit ederler.

Bu sistemde koçun doğruları değil kişinin doğruları esastır.

Yapılan çalışmanın esasi, sorularla kişinin duruma yeni açılardan bakmasını, daha önce farkına varmadığı çözümleri görmesine olanak tanır.

Yasam koçu bir rehberdir. Hedefe varısancak danışanın koçla birlikte yürümesi, kararlaştırılan haftalık eylemleri uygulamasıyla mümkün olur.

Koçla çalışmaya başladıktan sonra danışanda neler değişir?

.    Yasamak istediğiniz hayati oluşturursunuz.

.    İsteklerinizin farkına daha iyi verirsiniz.

.    Gerçek hedeflerinizi ortaya çökerirsiniz.

.    Hedefleriniz için gereken ilk adimi atmaya hemen baslarsınız.

.    Kaynaklarınızı daha etkin kullanmaya baslarsınız.

.    Sürekliliğini amaçladığınız duyguları kazanırsınız.

.    Sinirlerinizi genişletirsiniz.  

.    İletişim ve ilişkilerinizi güçlendirirsiniz.

.    Is ve özel yasam dengenizi kurarsınız

.    Yaşamınızın lideri olursunuz.

. Yasam kalitenizi arttırırsınız.


Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.


Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 422 59 54 - +90(535) 667 32 24 numaralı telefondan 

ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimi için tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 369 50 81 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Muğla'daki Koçluk eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Denizli'deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(258) 213 0 999 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Antalya'daki Koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Ankara Koçluk eğitimlerimiz için 90(312) 419 10 21 - +90(532) 207 68 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - -
Koçluk (Coaching) başlıklı 1595 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın