• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Koçluk Hakkında

Koçluk Hakkında
Koçluk

Koçluk, bireyin kişisel gelişiminde, yeteneklerini ve ilgi alanlarını fark etmesinde, hedeflerini belirginleştirmesinde, davranış ve duygularını kontrol altında tutabilmekte, kendi iç sesini dinleyip doğru karar vermekte oldukça etkili bir yöntemdir.

Koçluk eğitimlerinin temel amacı; bireyin hedeflerini belirleyip hedeflerine kısa zamanda ulaşmasını sağlamak, bu yönde karşılaşılan sorunların çözülmesinde yardımcı olmak, olay ve durumlara farklı yaklaşım ve bakış açıları getirmek, davranış biçimlerini geliştirmek, hedeflere ulaşmakta önümüze çıkan fırsatların etkin ve doğru kullanılmasını sağlamak, ayni zamanda öğrenme ve kavrama yeteneğini geliştirmektir.

Koçun bireyi tüm bu yönlerde geliştirmek için yapması gerekenler; hedeflerin doğru belirlenmesi için kişinin kendini ve potansiyelini fark etmesini sağlamak ve bu anlamda bireye gereken cesareti sunmak, elde edilecek sonuçları hızlandırmak amaçlı yapılan etkinliklere odaklanmayı sağlamak ve hızlandırmak, ulaşılması hedeflenen amaçlardan daha fazlasına ulaşmak için bireye gerekli desteği ve güveni vermektir.

Hayatınızda kalıcı değişiklik yapmayı hedefliyorsanız, yeni bir hayat kurmayı düşlüyorsanız, hedeflerinize mümkün olan en kısa zamanda ulaşmayı düşünüyorsanız, kendinize ve çevrenize daha fazla zaman ayırıp sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmek istiyorsanız bu eğitim tam size göre bir eğitim. Koçluk, bu hizmeti alan kişi ve kurumları, ulaşmak istedikleri değişim, gelişim ve sonuçlara ulaşmaları için destekleme, cesaretlendirme (motive etme) ve kararlılığı sağlama tekniğidir.

Bir koç, bunu yaparken, herhangi bir tavsiyede bulunmadan, kişilerin kendi kaynaklarının ve potansiyellerinin farkına varmalarını; etkin ve kalıcı olarak kullanmalarını sağlar.


Koçluğun danışmanlıktan farkı nedir?

Koçluğun Danışmanlıktan en önemli farkı şudur:

Bir danışman ile çalışmaya başladığınızda, danışman sizin ihtiyaçlarınızı belirler, bu ihtiyaçların karşılanması için hangi kaynakları kullanacağınıza ve nasıl bir yol izleyeceğinize karar verir. Kısaca size yol gösterir.

Bir koç ile çalışmaya başladığınızda ise, koç size hiçbir tavsiyede bulunmadan kendi kaynaklarınızı keşfetmenize, bu kaynaklarla kendinize en uygun gidiş yollarını belirlemenize ve sonuca gitmenize destek olur.


Koçluk bir çeşit psikoterapi midir?

Kesinlikle değildir. Psikoterapistler, belli bir sorunu, onu oluşturan nedenlere ve koşullara dönerek oluştuğu aşamada çözmeye odaklanır.

Koçlar ise belli bir durumun ne zaman nerede ne sebeplerle oluştuğu ile hiç ilgilenmezler. Kişinin ya da kurumun mevcut durumdan hedeflenen duruma geçmek için kaynaklarını keşfedip harekete geçirmesini desteklemeye odaklanırlar.


Koçluk bir çeşit eğitim midir?

Koçluk eğitim de değildir. Eğitimde amaç, eğitimi alan kişilere dışarıdan bir takım bilgileri öğretmektir.

Koçluk ise dışarıdan hiçbir bilgi, yöntem ya da tavsiye vermez. Sadece hizmeti verdiği kişide var olan bilgi ve yetenekleri kullanarak yeni bilgi ve çözümlerin üretilmesini destekler.


Koçluk hizmetini sorunları olan kişiler / kurumlar mı almalıdır?

Hayır, Koçluk hizmeti sorunların kendisine değil durumlara odaklanır. Bu nedenle yalnızca “sorun çözmeyi” değil, “daha iyi bir durumu” hedefleyen herkes tarafından kullanılır.


Herkes koç olabilir mi?

Evet, bu konuda yetkili bir kurumdan eğitimlerini tamamlayan herkes koçluk yapabilir.


Koçluk pahalı bir hizmet midir?

Koçluk, kişilerin ya da kurumların dışarıdan aldıkları diğer destek hizmetlerle karşılaştırıldığında oldukça hesaplı ve kazançlı bir hizmettir.

Örneğin bir kurumda koçluk ve danışmanlık maliyetleri karşılaştırıldığında, bir koç kurumda bir danışmandan daha az mesai harcayacağı ve kurumun konuyu sahiplenmesi ölçüsünde daha hızlı sonuç alınacağı için, koçluk hizmeti, danışmanlığın kat kat altında bir maliyet oluşturur.


Kalite Yönetim Koçluğu imalat sektörü için tasarlanmış bir hizmet midir?

Hayır, koçluk hizmetlerinden her sektördeki kurum ve kurumlardaki her seviyeden kişi ya da ekiplerin ya da kurumlardan bağımsız bireylerin faydalandığı bir hizmettir.


Koçluktan küçük ölçekli kuruluşların yararlanabileceği bir hizmet mi?

Koçluk her ölçekteki kurumun faydalanabileceği bir hizmettir. Daha iyiye gitmeyi hedefleyen tüm kurumlar Koçluk teknikleri ile hızlı ve etkin çözümler geliştirebilirler.


Koçluk hizmetlerinden, eğitim düzeyi düşük personeli yararlandırmak mümkün mü?

Koçluk hizmetleri, kişilerin eğitim düzeyi ile hiç ilgilenmez. Koçluk teknikleri son derece basit soruların, farklı kurgularda dizilip sorulması şeklinde uygulanır. Basit sorulara yanıt verebilecek durumda olan her yaş ve eğitim grubundan kişi koçluk hizmetlerinden yararlanabilir.


Farklı ihtiyaç alanlarına göre farklı koçluk eğitimleri vardır. Bunlar; Yasam Koçluğu, Öğrenci Koçluğu, Yönetici Koçluğu, İlişki Koçluğu, Aile Koçluğu, Satış Koçluğu vb. Koçluklardır.


Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.


Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 422 59 54 - +90(535) 667 32 24 numaralı telefondan 

ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimi için tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 369 50 81 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Muğla'daki Koçluk eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Denizli'deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(258) 213 0 999 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Antalya'daki Koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Ankara Koçluk eğitimlerimiz için 90(312) 419 10 21 - +90(532) 207 68 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Koçluk Hakkında başlıklı 1762 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın