• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Koçluk Nedir?

Koçluk Nedir?
Koçluk

İnsanlar asla olmayacak, başarılamayacakmış gibi görünen şeylerin bir koç desteğiyle nasıl basit yollarla başarılabildiğini, daha yeni  yeni  anlamaya başlıyorlar. Koç,  daha çok hayal kurmanıza sonra da hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olur. Size aklınıza bile gelmeyecek yepyeni bir yasam biçimi alternatifi hazırlar.

Koç kendinizle bağlarınızı güçlendirir. Size dışarıdan bakan dürüst bir göz olarak kendinizi daha yakından keşfetmenize ve bilinçli şekilde pozitif yönde değiştirmenize yardımcı olur.


Koçun temel amacı; içinizdeki en iyiyi, en mükemmeli  ortaya çıkarmanızı sağlamaktır.


Koç  nasıl biridir?


Koç sizin dostunuz olan, size önem veren biridir.


Koç. Sizin için kendini mümkün olanın en iyisini yapmanıza adamış bir kişidir.


Size, sizin iyiliğinize meydan okur, kancadan kurtulmanıza izin vermez, sürekli daha iyisini başarmanız için zorlar. Yasam koçu bunu herkese yapar. Herkesi bulunduğu yerden çok daha yüksek zirvelere taşır.


Bilgisi ve deneyimi vardır; çünkü benzer birçok şey daha önce onun da başından geçmiş gibi, tüm olayların perde arkasını sürekli incelemektedir.


Sizin içinizde, üstün sonuçlar için gerekli kaynakların, beceri ve yaratıcılığın zaten var olduğuna yürekten inanan koç, bu yeteneklerinizin ortaya çıkmasına yardımcı olur.


Sizden daha iyi ya da daha üstün yetenekli insan değildir. Ama size performansınızı çabucak iyiye götürebileceğiniz, taktik ve stratejileri   gösterebilir.


Otorite, uzman veya tedavi eden kişi değildir. Sizinle birlikte yol alan destekçinizdir. Tüm yasan tinizi sizinle birlikte sanal ortamda yasar. Yasam koçu sizi en iyi anlayan kişidir.


 Koç ne yapar?


Yasam koçu; kendinize  profesyonel hedefler koymanıza ve sonra da hedeflerinize ulaşmanıza yârdim eder.


Yasam Koçu; hayatta daha  çok başarılara imza atmanız için  gerekli tüm donanımları sizin emrinize sunar.


Yasam Koçu  daha hızlı bir şekilde sonuçlar üretmeniz için  konsantrasyonunuzun  artmasına yârdim eder.


Daha fazlasını başarmanız için çeşitli araçlar geliştirmenize yarayacak  sistematik bir destek sağlar.


Düşünce ve davranışlarınızı (kendinizi) anlama, kontrol etme ve geliştirme yoluyla liderlik becerilerinizin  geliştirilmesine yardımcı olur.


Eski ve sizi engelleyici etkisi  olan alışkanlıklarınızın yerine yeni ve doğru alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olur.


Yasam Koçu: Öğrenme ve gelişim hevesinizi artırır ve gelişiminize ivme kazandırır.


Yasam  koçu, problemlerinizi sizin yerinize çözmez; ya da size sürekli akil vermez. Sorunlara nasıl bakmanız gerektiğini ve sorunları asma sürecini nasıl yöneteceğinizi  size öğretirler.


Yasam  Koçluğunun insanlara ne gibi yararları olur?


Değişimi  çözümleme ve yönetme becerisi, yasam koçunun hayatimiz yaptığı en önemli katkılardan biridir. Belli performans artısı  sorunlarının tespiti ve çözüm yollarını yasam koçunuz size gösterir.


Başkaları ile yapıcı ilişkiler kurma ve onları etkileyebilme becerilerimizi yasam koçu sayesinde olumlu yönde geliştirebiliriz.


Kurumsal koçluk sayesinde, Ekip üyelerinde artan işgücü verimliliği kurumun verimliliğini de artırır.


Kurumsal koçluk eğitimleriyle yükselen isteklendirme, üretkenlik, performans ve odaklanmanın kuruma kazandırabileceklerini düşünebiliyormuşsunuz?


Kurumsal koçluk seminerleri uygulamaları sonucu artan kişisel etkinlik ve verimlilik kurumun basarisinde açıkça gözlemlenir.


Kurumsal koçluk eğitimleriyle birlikte gelişen yönetim ve liderlik becerilerinin kurum performansına yapacağı pozitif etkileri düşünebiliyormuşsunuz?


Daha yaratıcı ve üretken çözümlerin geliştirilmesi konusunda kurumsal eğitim seminerlerinde çok detaylı  eğitimler verilmektedir.


Koç ile nasıl çalışılır?

Koçluk çalışmalarından birçok konuda yararlanmak mümkündür.


Kendinizi daha fazla ciddiye alır, önemsersiniz. Çünkü ne olup, ne olmadiğinizi fark etmeye baslarsiniz. Kisiliginizdeki gelismeleri siz de takip etmeye baslarsiniz.


Koçluk egitimleri sayesinde: Neyi? Nasıl? Ne zaman? Yapmanız  gerektiği konusunda kararlı bir tutum takınırsınız.


Performansınızı  azaltan etkenlere  göz yummayı birakirsiniz.Isi ciddi sekilde kavramaniz gerektigini ögrenirsiniz.


Koçluk egitimleriyle ;pozitif yönde ilerleme ivmesi yaratirsiniz.


Koçluk egitimi neticesinde :Yasaminiza  daha anlamli ve daha tutkulu  hedefler koyarsiniz.


Koçluk egitimi  gerçekten ise yarar mi?


Evet, çünkü siz bunu en kisa zamanda fark etmeye baslarsiniz.


Koç, sizin özel ihtiyaçlariniza ve kisisel ilerleme hiziniza uygun, esnek bir yaklasimla, egitim vererek  mevcut ve olası  zorluklara hazırlanmanızı sağlar.


Koç ile birlikte çalışmak görevdeşlik yaratir. Bu görevdeşlik sonucunda momentum ivmesi olusur. İşte beklenen sonuç.


Koçluk egitimleri  neticesinde  geleceğimizi tamamen değiştirmesi muhtemel olan  yepyeni hedefler koyulmuş olur.Koçluk eğitimleri ile Performans ve basari getiren yeni beceriler geliştirmiş olursunuz.


Peki, neden eğitim değil de yönetici koçluğu?


Özellikle yöneticiler, zaten çok sayıda eğitim almış kişilerdir. Artık ihtiyaç duydukları, yeni bilgilerden çok, öğrenilenleri istikrarlı bir biçimde uygulamak; hatta yeni alışkanlıklara dönüştürmektir. O yüzden yönetici koçu, belki çok bilen bir guru ya da öğretmen değil ama uygulamayı, hareketi, eylemi canlandıran bir aracidir. Yöneticiler yeterli bilgiye ve tecrübeye zaten sahiptir. Sadece gerekli olan yönetici koçluğu destegidir. Hazır olan kandili tutuşturacak olan kıvılcım, yönetici koçluğunun eseridir.


Koçluk  ne değildir?


Yasam ve yönetici koçları:


Doğru kararlar vermeniz için,


Sorunları tespit etmeniz ve onları kökünden çözebilmeniz için,


Geleceğinizi yeniden istediğiniz gibi planlayabilmeniz için,


Hazırladığınız  gelecek planlarının hayata geçirilmesi için,


Tasarladığınız  hedeflerinize ulaşabilmeniz için,


Kişisel ve is hayatiniz arasındaki gerekli dengeleri kurabilmeniz için,


Kişisel olarak sizinle ilgili olanların en iyisini başarmanız için sizinle birlikte çalışır.


Ancak koçluk ve danışmanlık farklıdır. Çünkü danışmanın aksine koç yeni becerileri uygulayıp, değişimleri gerçekleştirene ve hedeflerinizi hayata geçirene dek sizinle kalır.


Yani "ben söyledim ötesi size kalmış " demez. Işı sonuna kadar götürür.


Koçluk bir anlamda terapinin bir çeşidi de sayılabilir. Çünkü aynen bir sağaltımcı gibi bir koç da birlikte yol aldığı kişinin, kendi, kendisini tanımasına yardımcı olur. Ancak koçluk ve terapi farklıdır. Çünkü  koç, sizin davranışlarınızın altında yatan geçmiş sebepleri araştırmaz. Geçmişin duygusal yüklerinden veya psikolojik sıkıntılarınızdan sizi kurtarmaya çabalamaz. Geçmişe bakmaz, bugün ve yarın, ne istediğiniz ve ne yapabileceğinizle ilgilenir.


Yönetici Koçluğu, Spor Koçluğuna bazı yönlerden benzer. En azından takım çalışması, hedefe ulaşmak için mücadele, en iyiyi ortaya koyma gibi çoğu kavramı ondan ödünç al mistir. Ama Yönetici Koçluğu ve Spor Koçluğu farklıdır. Çünkü bir spor koçunun aksine yönetici koçu, sizin bir rakibi  yenmenizle değil ,kendinizden mümkün olanın en iyisini ortaya çıkarmanızla; bunun için de becerilerinizi ve görüşünüzü  değiştirmenizle ilgilenir. Koçluk sizi hedef alir. Sizin eski hayat anlayışınızı nasıl aşabileceğinizle ilgilenir.


Koçluğun içeriğinde, sürecinde neler var?


Hayatta su an nerede olduğumuza bakmaksızın, her zaman daha fazlasını isteriz. Daha fazla basari, daha fazla para, daha yakın ilişkiler. Hayata ve yasadıklarımıza dair daha derin anlam vs.  Öte yandan çoğu insan kendi kendine  siki bir çalışmayla  her şeyin üstesinden gelebileceğine ve bu yolla arzuladığı basari, mutluluk, para vs. her şeye ulaşabileceğine inanir. Onlara göre  Ödenmesi gereken bedeller vardir. İcabında sağlığından ödün verirler. Isın kötü tarafı, bu çaba sonuç verse de çoğu zaman bu sonuçlar kişinin kendisine ve çevresine yeterli ve tatmin edici görünmeyecektir.


Koçluk da tam olarak burada ise yarar. İsteneni keşfetmek ya da karar vermek ve ona daha hızlı, kolay ve tatmin edici yollarla ulaşmak. Bir koç size doğru soruları sorarak ve cevapların hayata geçmesi için destekleyerek isleri sizin için kolaylaştırır. Örneğin; koçluk sürecinde su türden bazı sorulara cevaplar bulmanız gerekecektir;


Başarmak,  sizin için ne anlama geliyor?


Hayatinizin, sorumluluğunu gerçekten alıyor musunuz?


Potansiyelinizi  nasıl artırabilirsiniz?


Yaşamından memnun olan, yeterince başarılı otlularına inanan insanlara, koçluk ne kazandırır?


Yaşamınızı yeniden gözden geçirebiliriz.


Tüm yaptıklarından  tam anlamıyla  sonsuz mutluluk duyuyor musun?


Göz ardı ettiğiniz sorunlar olabilir mi?


Hayatta başarılı olabilmek çok mu kolay?


Ulaşmak istediğin  bütün hedeflere  ulaştın mı?


Ulaştıklarından daha fazlası, anlamlısı, değerlisi, keyiflisi, kolay.. Yok, mu; olamaz mı? Tüm bunlardan önemlisi Yasam düzeyi seviyeniz nerelerde. Zirveye ulaşabildiniz mi. Sizin bilmediğiniz başka basariler, başka mutluluklar yok mu?


Bir koçluk seansında neler yaşanır?


Çalışma başlamadan önce yönetici ve koç, koçluk sürecinin hedefleri üzerinde anlaşır.


Her seansta üzerinde konuşulacak farklı konular olabilir. Temelde işyerindeki gerçek durumlar üzerinde konuşulup tartışılır. Bazı seanslar yöneticinin profesyonel yaşamında, mevcut durumda en yoğun olarak iç içe olduğu konuya veya soruna odaklanabilir. Bazı seanslar ise ortak hedefler doğrultusunda koçun belirlediği gündemle gerçekleşebilir. Her durumda koç hemen çözümler önermek yerine aktif bir biçimde dinler, sorular sorarak problem tamimini zenginleştirir ve yöneticinin bakış adisini genişletmesine yardımcı olur. Gerekirse canlandırmalar yoluyla yöneticinin bazı davranışları prova etmesi sağlanabilir. Seans sonunda, konuşulanlar ve çalışılanlar ışığında, yönetici ile bir sonraki seansa kadar nelerin denenebileceği  tespit ederler. Her seansta gelişim izlenir, irdelenir, gerektiği  kadar hizlandirilir. Koçluk eğitimi çalışmaları kati degildir. Yeterince esnektir. Kişiye ve kuruma özel çalışmalar yapılabilir.


Koçluk eğitiminde süreç ne şekilde isler?


Koç ve koçluk desteği alacak kişi bir araya gelerek, ihtiyaçlar doğrultusunda esnek bir program yaparlar. Herkese uygulanan standart bir program yoktur. Güven konusunda bir problem olmadan sürecin tamamlanması gereklidir. Karşılıklı güven ortamında her şey başarılabilir.


Odaklanılacak konuların, formatın ve çalışmanın hedeflenen sonuçlarının belirlenmesi ortak sorumluluk içerir. Koç zaman zaman öneri ve fikirler ortaya koysa da bu sadece onun isi değildir. Önerileni kabul etme ya da reddetme; eyleme geçme ya da geçmeme konusunda nihai sorumluluk ise koçluk desteği alan kişiye aittir. Koç, kendisine inanıldığı sürece desteğine devam eder.


Koç kişisel hedefleriniz için mi yoksa  is hedefleriniz için mi sizinle birlikte çalışır?


Her ikisi de. Zaten aradaki fark günümüz gerçekleri ışığında her geçen gün eriyor. Yasam koçu her iki alanda birden performansınızı destekleyebilecek  hatta artırabilecek tek uzmandir. Sizin yaşamın her alanında bir numara olmanıza gayret gösterecektir.


Ne kadar bir süre için koçla birlikte çalışmak gerekecek?


Tabii ki istediğiniz an bırakabilirsiniz. Ancak bu konuda bir yargıya varmak için bile en azından dört aylık bir dönemde birlikte yol almak uygun olacaktır. Çoğu durumda bir koçluk süreci dört ile sekiz ay arasında bir dönemi kapsar. Bu süre standart olarak belirlenemez. Kişinin ve kurumun Sartlarına ve beklentilerine baglidir. Eğitim alan kişinin bu olay ele Aliş biçimi çok önemli bir etkendir. Işı ucundan tutarsanız ilerleme doğal olarak yavaş bir hızda gerçekleşecektir.


Koçluk zarar verici olabilir mi?


Koç, kendi başına yeterince sağlıklı insanlarla çalışır. Bir psikolog veya terapistin sahasında dolaşmaz. Kişiyi geçmiş duygusal yüklerinden kurtarmaya çalışmaz. Koç, kişiyi veya onun düşüncelerini kontrol etmeye çalışmaz. Yönetici, yönlendirici değil yol arkadaşı ve işbirlikçidir. O yüzden sürecin diğer alanlara katkısı olsa da zararı olmaz. Koç sizin değerlerinize saygı gösterir.


Kısa dönemli, özel bir proje için de bir koçtan destek alabilir miyiz?


Koçluk desteği her tür proje için geçerlidir.


Koçluk sürecinde elde edilen bilgiler şirkette yönetici aleyhine kullanılır mı?


Kesinlikle hayır. Koçluk sürecinde elde edilen bilgiler, koçluk desteği alan kişinin seçimlerinde farkındalığını arttırmak ve doğru kararlar alıyor olmasını teşvik içindir. Bu bilgiler kişinin performansını değerlendirmek ve raporlamak için değildir. Süreç boyunca ilişkinin karşılıklı güven ve saygı temelinde olması esastir. Her konuşulan koç ile sizin arasında kalır. Siz orada katilimci olarak bulunacaksınız.


Koçluk için hazir misiniz?


Koçluk süreci; konuşmadan çok eylem içerir. Herkes bu sürece hazır olmayabilir. Sizin için durumun ne olduğunu tartmak isterseniz aşağıdaki maddelere bir göz atmanızı önerebiliriz.


İşimde, ilişkilerimde, kariyerimde veya hayatımda anlamlı değişiklikler yapmaya istekliyim.


Harekete geçmeye hazır ve istekliyim.


Beni  sınırlayan davranışlarıma bir son verip onları değiştirmeye hazır ve istekliyim


Yeni şeyler öğrenmeyi çok  merak ediyorum ve istiyorum.


Düşüncelerimi, rüyalarımı ve hayallerimi hedeflere dönüştürüp üzerinde çalışmaya hazırım.


Yapabileceklerimin  en iyisini yapmaya ve doğabilecek  bütün fırsatları değerlendirmeye istekliyim.


Mazeret üreterek veya şikâyet ederek değerli zamanımı boşa harcamam.


Kendimde ve başkalarında doğruluk ve dürüstlüğe son derece değer veririm.


Gelecek vaat eden bir insanim. Bana yatırım yapılırsa boşa gitmez.


Bir koçla çalışmak için doğru zaman olduğunu düşünüyorum.


Koçluk yolculuğunda birlikte neler yapabiliriz?


Eski  düşüncelerinize bir nokta koyamazsanız asla yeni bir yola çıkamazsınız.


Sizi sinirlayan, yavaslatan düşüncelerinizin farkına varıp bunları yaşamınızdan  ayıklamadan hayatınızda istediklerinize; hayallerinize ulaşamazsınız. Eski ve yetersiz düşünce kalıplarınız, attığınız her yeni adımda, sizi eskiye çekecektir. Birlikte daha doğru düşünmeyi başarabiliriz.


Ne istediğinizi tam olarak bilmeden onu elde etmeniz imkânsız gibi bir şeydir.


Sizin istediğiniz, sizin için önemli olan, doğrudan sizi ilgilendiren, sizin hayatınıza enerji ve doyum katan hedefleriniz var mı? Yoksa siz de birçok insan gibi başkalarının hedeflerini mi gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz? Neyin olması, yapılması gerektiğini size kim söylüyor? Tam olarak ne istediğinizi bulmanıza yardımcı olabilirim. Yasam koçunuz sizin kendinizi yeniden keşfetmenizi saglar. Yaşamınızda kendiniz için bir şeyler yapabilmenizi sağlar.


"Neyin çok olduğunu bilmeden neyin az  olduğunu bilemezsiniz.


Büyük düşündüğünüzü  sanıyorsanız  küçük düşünüyorsunuzdur. Hedefleriniz  ulaşılabilir, gerçekçi olmalı. Bize öğretilen bu. Söyler misiniz; sizin için neyin gerçek, neyin bos bir hayal olduğunu kim söylüyor? Hangi büyük is, başlangıçta (başkalarının bakisi ile) "gerçekçi" bir düşünce idi? Gerçek bizim yarattığımız şeydir. Size,  büyük ve görkemli  bir gelecek tasarlayıp, onu inşa edebilmeniz  için keyifle yardımcı olabilirim.


Siz büyüdükçe hayatiniz da büyür. Büyük düşünün.


Ne kadar büyük, olgun, değerli bir insan olduğunuzla paralel hayatin büyük ödüllerini, fırsatlarını algılayacak ve değerlendirecek gözler edinirsiniz. İlk adim meraklı, iyi bir öğrenci olmayı öğrenmektir. Çünkü "Tüm hayat bir okuldur ve bu okulda herkes ayni zamanda hem öğrenci hem de öğretmendir." Size iyi bir öğrenci olmayı gösterebilirim. Birbirimizden, hayattan ve birlikte başka ustalardan çok şey ögrenebiliriz. Böylece siz de usta bir öğretmen olabilirsiniz.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.


Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 422 59 54 - +90(535) 667 32 24 numaralı telefondan 

ulaşabilirsiniz veya İzmir Koçluk Eğitimi için tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 369 50 81 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Muğla'daki Koçluk eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Denizli'deki Koçluk eğitimlerimiz için +90(258) 213 0 999 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Antalya'daki Koçluk eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Ankara Koçluk eğitimlerimiz için 90(312) 419 10 21 - +90(532) 207 68 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Koçluk Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Koçluk Nedir? başlıklı 1793 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın