• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Profesyonel Koçluk

Profesyonel Koçluk
Profesyonel Koçluk

Birçok insan gerek kariyerini gerekse kişisel hayatını geliştirmek ve yönetmek için Koçluk hizmeti almayı tercih ediyor. ABD'de çalışanların yüzde 80'i hayatında en az bir kez Koçluk hizmeti alırken, Avrupa'da bu oran yüzde 60." Avrupa ve Amerika'da birçok yönetici tarafından tercih edilen Koçluk çalismasi tam olarak nedir? Türkiye'de uygulanma oranı nedir?

Koçluk, yasamda bir denge kurmaya yönelik olarak yapılan çalışmalardır. Liderlik, öz güveni kazanma çalışmasıdır. Farkındalığın maksimum seviyeye çıkarma, olaylara ve kişilere 360 dereceden bakma çalışmalarıdır.Amerika ve Avrupa’nın yaklaşık 25 yıl önce keşfetmiş olduğu koçluk çalışmalarını biz yeni yeni keşfediyor ve yaşantımıza alıyoruz. Ülkemizde de giderek yaygınlaşmada.

Yurt dışında profesyonel is hayatinin içinde olan hemen hemen herkesin bir Koç'u var veya Koçluk çalışması almış bulunuyor. Is hayatinin içinde olan birçok insan gerek kariyerini yönetmek,gerekse kişisel hayatını yönetmek için Koçluk hizmeti almayı tercih ediyor.Amerika'da çalışma hayatında olanların %80'i hayatında en az bir kez koçluk hizmeti alırken, Avrupa'da bu oran %60 civarında. Türkiye'de henüz çok yeni bir konu Koçluk. Bu nedenle oranlar da çok düşük olmakla birlikte, son 3-4 yıl içinde kademeli olarak artış göstermekte. Koçluk çalışması tüm profesyonel iş hayati içinde olan kişilerin kendi gelişimi ve değişimini sağlamak adına Türkiye'de de önem kazanmaya başladı. Koçluk çalışmasından yararlanan birçok kurumsal firma, Kobiler, sivil toplum kurulusu, üniversiteler, özel okullar,hastaneler ve bireysel kişilerden bahsedebiliriz. Yeni bir disiplin ve çalışma alanı olduğu için henüz Türkiye'de yapılmış bu konuda net bir araştırma yok, ancak son 3-4 yıldan beri çok fazla sayıda şirket bunu hayatına sokmaya başladı ve gittikçede hız kazaniyor. Koçlugu deneyimlemiş olan kurum ve kişilerden çok olumlu ve devamlılığı yönünde talepler alıyoruz. Bu, onların bu çalışmalardan yararlandıklarını gösteriyor. GSM şirketleri, bankalar, otomotiv, ilaç şirketleri, pazarlama,perakende, tekstil, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, özel okullar Koçluk çalışmasını patron, üst düzey yöneticiler, orta ve alt kademe çalisanlari için talep etmektedirler.

 *Profesyonel koçluk, nitelikli bir koç ile bir birey ya da takım arasında, kendilerinin belirlediği hedefler temel alınarak sıra dışı sonuçların elde edilmesini sağlayan profesyonel bir ortaklıktır. *Koçluk sürecinde bireyler, kendi sonuçlarına ulaşmak için gerekli olan beceri ve hareketlere odaklanır.

*Koç danışanını dinleyerek, konu ile ilgili olasılıklar geliştirmek ve danışanın yapması gereken hareketleri belirlemeye yardımcı olabilecek kavram ve ilkelere kendi gözlemlerini ve sorularını da ekleyerek yöntemi oluşturur. Görüşmelerin odak noktasını birey ya da takım belirler. Koçluk süreci ile en etkili hareketleri desteklemek için gereken açıklığa ulaşılır.

*Koçluk bireylerin yada takımların gelişimlerindeki ivmeyi, daha etkin seçimler yapmalarını sağlayacak güçlü odaklanma ve karşılarına çıkan fırsatların farkına varmalarını sağlayarak, arttırır. *Koçluk bireylerin şimdi nerede oldukları ve gelecekte olmak istedikleri yere ulaşmak için neler yapmak istedikleri üzerine yoğunlaşır.

Koçluğun faydaları nelerdir?

Koçluk ilişkisine girmiş bireyler iş ve özel yaşamlarındaki rollerinde kişisel girişim ve fırsatlar karşısında yeni bakış açıları, gelişmiş düşünce ve karar verme becerileri, gelişmiş kişisel etkinlik ve artan güven duygusu deneyimleri ile karşılaşırlar. Kişisel etkinliklerini geliştirmek üzere verilen sözle tutarlı olarak verimlilik, iş ve özel hayatta kişisel tatmin konularında takdir edilir sonuçlar ve kişisel hedeflerde başarı beklentileri yüksek olmalıdır.

Koçluk nasıl yapılmaktadır? Süreç nasıl işler?

Koçluk Süreci – Koçluk kişisel bir görüşme ile başlar (ister yüz yüze ister Skype ya da telefonla).Böylece kişinin var olan olanakları ve girişimleri öğrenilir, koçluk ilişkisinin kapsamı belirlenir, harekete geçmek için öncelikler ayarlanır ve ulaşmak istenilen sonuçlar oluşturulur. Takip eden koçluk seansları, önceden belirlenmiş zaman süresinde tamamlanmak üzere, yine yüz yüze, skype ya da telefonla yapılabilir. Planlanan koçluk seansları arasında kişilerin öncelikli hedeflerine ulaşmalarını desteklemek için belirli hareketleri yapmaları istenebilir. Koç kişinin düşünme ve harekete geçmesini desteklemek üzere bazı makaleler, yapılacaklar listesi, değerlendirmeler ya da metotlar şeklinde ek kaynaklar verebilir. Koçluk ilişkisinin sürekliliği kişinin ihtiyaçları ve tercihlerine bağlı olarak değişebilir.

Değerlendirmeler-Koçluk sürecini destekleyecek değişik değerlendirme yöntemleri vardır. Bunlar bireyin ihtiyaçları ve bulunduğu duruma göre değişiklik gösterebilir.Değerlendirmeler objektif bilgiler edinmeyi sağlar. Bu bilgiler başkalarının ve onların içinde bulundukları durumun farkındalığını algılamanın yanı sıra bireyin kendi farkındalığını da anlamasını sağlar, koçluk hedefleri ve harekete geçirilebilen stratejiler yaratmak için bir kıstas sağlar ve gelişmeyi ölçmek için yöntem sunar.

Kavramlar, modeller ve ilkeler -Davranış bilimleri, yönetim literatürü, dinsel gelenekler ve/veya sanat ve konusu insan olan ilimlerden alınan çok çeşitli kavramlar, modeller ve ilkeler koçluk görüşmelerine dâhil edilerek, kişinin kendisinin ve başkalarının farkındalığını arttırmak, bakış açısını geliştirmek, içe bakışı tazelemek,fırsatlar ve girişimlere göz atmak için yeni çerçeveler oluşturmak ve kendi hareketlerini ilerletmek için enerji ve esinlenme sağlamak istenmektedir.

Takdir eden yaklaşım –Koçluk takdir eden bir yaklaşımı benimser. Bu yaklaşım doğru olan nedir,yolunda giden nedir, istenen nedir ve istenene ulaşmak için gereken nedir sorularına dayanır. Koç bu yaklaşımı kullanarak, bireyin ya da takımın kişiseliletişimdeki etkinliğini geliştirmek için yapıcı iletişim becerileri ve yöntemleri oluşturur. Ayrıca bu yaklaşım keşfe dayalı araştırma, kişisel fırsat ve girişimlerin hareket temeli oluşturulması, başkalarından gelebilecek en olumlu tepkileri ortaya çıkarmak için gözlem ve geri bildirimin yapıcı bir şekilde çerçevelenmesi, sorunlara odaklanmanın tersine başarı üzerinde durularak oluşur. Bu yaklaşımı anlamak ve uygulamak oldukça basittir, ancak olasılık düşünme ve hedef odaklı harekete geçme konularında derin etkileri vardır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.


Profesyonel Koçluk  eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir Profesyonel Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 422 59 54 - +90(535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Profesyonel Koçluk Eğitimi için tıklayabilirsiniz.İzmir Karşıyaka Koçluk eğitimlerimiz için +90(232) 369 50 81 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka Profesyonel Koçluk  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Muğla Profesyonel Koçluk  eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Profesyonel Koçluk  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Denizli Profesyonel Koçluk  eğitimlerimiz için +90(258) 213 0 999 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Profesyonel Koçluk  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Antalya Profesyonel Koçluk  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Profesyonel Koçluk  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Ankara Profesyonel Koçluk  eğitimlerimiz için 90(312) 419 10 21 - +90(532) 207 68 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Profesyonel Koçluk  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - -
Profesyonel Koçluk başlıklı 1449 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın