• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi

Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi
Yaşam Koçluğu

Hayat, iş, eylem, koşuşturmaca, eğlence, arkadaşlık, dostluk, gelir/gider, harcamalar vs derken günlük yaşam çarkının içinde yuvarlanıp duruyoruz.

Hayat, iş, eylem, koşuşturmaca, eğlence, arkadaşlık, dostluk, gelir/gider, harcamalar vs derken günlük yaşam çarkının içinde yuvarlanıp duruyoruz.

Kimi zaman gülüyor, kimi zaman üzülüyoruz. Güldüğümüz anlar genelde zorluklarımızı halledebildiğimiz; yüzümüzdeki güllerin solduğu anlarsa üstesinden gelemediğimiz alanlar. Tüm iyi niyet ceketimizi giysek de üzerimize, bir yerlerden omuzlarımıza düşen ağırlıkların altında titreyebiliyor yorgun düşlerimiz.

Ah ne ağırdır o yüreği üşüten damlalar...

Bir de serinleten çiselemeler var bilir misiniz? Dar anlarınızda, ciğerlerinize çektiğiniz kocaman bir nefestir o çisiltiler.

İşte o çiselemelerden bir tanesi... geçmişte zaman kaybettiğini düşünenler ve biryerlerden yeni bir hayata başlamak isteyenler için... meslek edinme şansı....

Yaptığımız işi daha iyi yapabilelim diye, koştururken daha az enerji/daha yüksek iş verimine ulaşabilelim diye güzel bir eğitim programı hazırladık... Yaşam Koçluğu Eğitimi...  


 
Diğer koçluklardaki gibi koçlar danışanları yalnızca sorular aracılığıyla cevapları bulmaya yönlendirir. Yasam koçluğunda etik ve gizlilik ilkelerine bağlılık şarttır. Karşılıklı güvene dayanan bir anlaşma söz konusu olur.


Farklı farklı koçluk tanımları ve alanları olabileceği gibi kendini her alanda geliştirmiş koçların da var olduğunu söylemek gerekir. Zaten değişik koçluklar birçok ortak özelliğe sahiptir. Değişen yalnızca uzmanlık alanıdır.


Bir koçta olması gereken ana özellikler;


- Karsısındaki insanlara empatiyle bakabilmek


- Çok iyi bir dinleyici ve dinlediklerini aktarabilme becerisine sahip olmak


- Karsısındakiyle güven ilişkisi kurmak


- Kişileri problemlerini çözebilmeleri için yönlendirmek


Genel olarak koçlar;

İnsana ve yeteneklerine inanan, hevesli, dürüst, şefkatli, destekleyici, hedeflere doğru hareket eden, bilgili, iyi iletişimci, sabırlı, sorumluluk sahibi kişilerdir.

Bu özelliklere sahip olan kişi iyi bir koç olmaya adaydır.


Koçluk neyin, nasıl yapılması gerektiğini söylemek değildir. Karsısındaki kişi kendisi karar verecektir ancak önemli olan onu karar sürecine hazırlamak, hayatinin sorumluluğunu kendi eline almaşına yardımcı olmaktır. Amaç, yemeği hazırlayıp yedirmek değil onun nasıl hazırlanacağını öğretmektir.

Koçluk tedavi, danışmanlık ya da öğretmenlik değildir. Koç kişinin değişim sürecine katılır, terapide ise bu uygun değildir. Terapi; çalışma, özel hayat, iş yaşamı, geçmiş ya da gelecek olarak ayrım yapmadan kişinin çözmek istediği probleme yönelir. Bunun karşılığında koç, bunların her birini toplu olarak ele alır ve birbirinden ayırmadan sonuca odaklanır. Koç, danışmanın aksine amaçlanan yeni becerilerin kazanıldığından ve hedefe ulaşıldığından emin olana kadar, bunların hayata geçirilmesinde de çalışmayı sürdürür. Geleneksel eğitim modellerinde eğitimciler ihtiyaçları ve sorunları belirler, gerekli bilgi kaynaklarını sağlarlar. Koçluk yaklaşımında ise ihtiyaç ve sorunları bireyin keşfetmesi, çözümleri ve yeni bilgileri bireyin oluşturmasına imkân tanımaktır.


Koç farklı durumlarda, farklı kişilerle çalışırken tarzını, fikirlerini değiştirebilmelidir. Her insan farklı öğrenme yöntemlerine, farklı çalışma biçimine sahiptir. Motive olunan etkenler değişim gösterebilir. Bundan dolay da koçun yaklaşımı da farklılaşmalı ve her zaman değişime açık olmalıdır.


İyi bir koç kendi davranışlarını da izlemelidir. Karsısındakinin davranışlarını değiştirirken kendi davranışını da değiştirmeye hazır olmalıdır. Üst düzey yöneticilerinin çoğu rekabetçi, yargılayıcı, is sonuçlarına odaklanmış, sabırsız kişilerdir. Bunun karşısında koç rekabetçi değil, eğitici bir rol üstlenmeli; yargılamak için değil, anlamak için gözlemeli ve eleştirmeli kişinin kendini tanıması ve hedeflerini belirlemesine olanak sağlar.

Koçluk, is hayatinin her geçen gün daha karmaşıklaştığı, rekabetin çalışanlar üzerinde baskı oluşturduğu ve bireyin koşuşturmaca içerisinde neredeyse kendisini unuttuğu bir ortamda önemli bir işlev yerine getirmektedir. İş yaşamında çalışanların ayni bir spor takımının oyuncuları gibi motive edilmeye, kendilerini geliştirmeleri için yönlendirilmeye ihtiyaçları vardır. Değişik ve farklı alanlarda uzmanlaşan koçlara gelecekte de daha sik olarak kişiler ve kurumlar tarafından başvurulacaktır. Her kuruma ve bireye göre özel hazırlanan, liderlik, performans ve kişisel gelişim aracı olan koçlar kaçınılmaz birer değişim lideri olacaklardır. 

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.


İzmir  Yaşam Koçluğu eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yâda 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir  Yaşam Koçluğu  Eğitimi için tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka Yönetici Koçluğu  eğitimlerimiz için +90(232) 369 50 81 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Karşıyaka  Yaşam Koçluğu  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Muğla  Yaşam Koçluğu eğitimlerimiz için +90(252) 213 00 98 - +90(532) 100 11  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla  Yaşam Koçluğu  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Denizli  Yaşam Koçluğu  eğitimlerimiz için +90(258) 213 09 99 - +90(532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli  Yaşam Koçluğu Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Antalya  Yaşam Koçluğu  eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya  Yaşam Koçluğu  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.


Ankara  Yaşam Koçluğu  eğitimlerimiz için +90(312) 419 10 21 - +90(532) 207 68 06 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Ankara Yaşam Koçluğu  Eğitimi İçin tıklayabilirsiniz.

 

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - -
Profesyonel Yaşam Koçluğu Eğitimi başlıklı 1952 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın