• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Yaşam Koçluğu Sertifika Programı

Yaşam Koçluğu Sertifika Programı
Yasam Koçlugu

“Coach” Fransızca kökenli bir sözcüktür. Anlamı insanları bir yerden diğerine taşıyan araç, araba’ dır. ”Coach” kelimesi 1840’ larda özel öğretmenler için kullanılırdı. 1889 ve sonrasında ise sporcuları eğiten kişiler için kullanılmaya başlandı. Kendi liderlik tarzını oluşturma anlamında ise 1985 yıllarında Dr. Dick Borough tarafından kullanıldı. Daha sonralarda giderek popülaritesi arttı ve koçluk okulları bile açıldı. Şu an 30 ülkede yaklaşık 7000 üye bu alanda çalışmaktadır. Böylesine hızlı yayılmasının nedeni, kısa zamanda çok etkili sonuçlar elde etmesidir.

Kısaca tarihçesini verdikten sonra NLP ile ilişkisini açıklayabiliriz. NLP Nöro Linguistik Programlama (sinir dili programlaması) bilinci ve bilinçaltını etkin bir duyarlılıkla kullanmaya yöneliktir. Zihinsel sürecin işleyişini yeniden yapılandırmayı hedefler. Bu hedeflere ulaşmak için bir dizi stratejiler belirler. Zihnimizi ve nasıl düşündüğümüzü irdeler. Dili nasıl kullandığımızı ve iletişimdeki yerini ve sonuçlarını inceler. Hedeflerimize ulaşmak için eylemlerimizi nasıl sıraladığımızı belirler. Koçlukta ise esas önemli olan ilkeler şunlardır: Herkes gerekli olan yeteneklere sahiptir ve bunları geliştirebilir. İnsanlar o an için yapabilecekleri en iyi seçimi yaparlar. İnsan eylem amaçlıdır. Anlamak istiyorsanız eyleme geçmelisiniz. Bütün bu NLP hususları koçlukta birebir uygulanabilir niteliktedir; çünkü koçlukda kolay ve pratik teknikler gerektirir ve NLP bu ihtiyacı fazlasıyla karşılar.

Şimdi biraz koçluktan bahsedelim :

Koç bireylerin kendilerini keşfetmelerine, problemlerini çözmelerine ve fırsatları değerlendirmelerine yardımcı olan kişidir. Sizi yönlendirmek ya da sorularınıza yanıt vermek yerine, sorular sorarak sizin yanıtları bulmanıza yardımcı olur. Yaşamdan ne istediğinizi ve önceliklerinizi belirlemenize, hedefler koymanıza ve bunlara nasıl ulaşacağınızı görmenize yardımcı olur. Bunu yaparken çözüm odaklı çalışır ve geçmişe takılıp kalmaz. Koçluk yan yana yapılan yolculuktur…

Yaşam koçu ise; işinden başını kaldırmamaktan, yakınlarına ve kendine vakit ayıramamaktan yakınan ya da hayatta ne yapmak ve ne olmak istedikleri konusunda belirsizlik yaşayan kişilerin yaşamlarını dengeleyen ve yaşamlarına anlam kazandıran kişidir. Bunun sonucunda bireyler, yaşam kalitelerini artırmak için ulaşmak istedikleri hedefleri ve bunun için hangi becerilere ihtiyaç duydukları belirler, hazırlanan eylem planı ile pozitif enerji aldıkları aktivitelerle diğer sorumluluklarını entegre etmeyi başarırlar.

• Kendi yaşamlarının lideri olurlar.


• Vizyon, misyon ve kişisel hedeflerini tanımlarlar.


• Bu hedeflere ulaşmak için gerekli becerileri kazanırlar.


• Yaşamdan aldıkları manevi tatmin artar.


• Aynı zamanda sorumluluklarını da yerine getirerek daha verimli bir yaşam sürerler.


• Çevreleri ile ilişkileri olumlu yönde gelişir.


• Özel ve profesyonel yaşamları arasındaki dengeyi sağlarlar.


• Ertelemeyi bırakırlar, eyleme geçerler.


• Öz disiplin sağlarlar.


• Kaynaklarını daha etkin kullanırlar.


Kısacası yaşam koçu elinizdeki kartları alıp, o eli en iyi şekilde oynamanıza, kimi zaman oyunun kurallarını değiştirmenize veya daha iyi bir oyun bulmanıza yardım eder.


KİM BİR KOÇLA ÇALIŞIR?


• Kariyer kararları almak isteyenler

• Meslek seçiminde kararsızlık çeken gençler

• Hayatlarını planlamakta güçlükler yaşayanlar

• Bir ürlü hayallerini, hedeflerini gerçekleştiremeyenler

• İlişki problemleri yaşayanlar ve iletişimlerini daha geliştirmek isteyenler -gerek iş yaşantılarında; gerek aile ve gerek ise arkadaşlıklarında

• Çeşitli yeteneklerini geliştirmek isteyenler ya da yeni yetenekler kazanmak isteyenler.

Kısacası, her türlü hayallerine, amaçlarına, hedeflerine ulaşmak isteyip bunda zorluk yaşayanlar ve çeşitli konularda kendilerine destek olacak, onlara moral ve enerji verecek birine ihtiyaç duyanlar, hayatlarının her anında bir yaşam koçuna sahip olup diledikleri sürece bu karşılıklı paylaşım ve destekten yararlanabilirler. “Her meşe palamudu kendi doğasını tamamen ifade etmeye arzu duyar ve bir meşe ağacı olmak üzere, bütün kapasitesini kullanarak, tüm fırsatları değerlendirir. Hepimizin içinde de bütün olmaya ve bilgeliğe karşı doğal bir arzu vardır. Bunun gücü, kişiden kişiye değişir. Bazılarında oldukça bilinçliyken, diğerlerinde derinlerde saklı olabilir; bir yaşamın odağını oluştururken bir diğerinin dış çemberinde kalabilir; ama her zaman oradadır: Bütün olmak temel bir insani ihtiyaçtır.

Rachel Naomi Remen Koç olarak, ben;

• Gerçekten ulaşmak istediğiniz hedefleri belirlemeniz için size cesaret vereceğim.

• Kendi başınıza şimdiye kadar yaptığınızdan daha fazlasını yapmanızı isteyip bunu başarmanızı sağlayacağım.

• Sonuçlara daha hızlı ulaşabilmeniz için odaklanmanıza yardım edeceğim.

• Size daha fazlasını gerçekleştirmeniz için gerekli malzemeleri ve desteği sağlayacağım.


Ralph Waldo Emerson “ Hayattaki asıl isteğimiz birinin bize ne yapabileceğimizi fark ettirmesidir” demiştir.


İşte koç bize hayatta bizim neleri yapabileceğimizi gösteren kişidir. Evet sizde hayatta sizde bu misyonu sahip olup Türkiye’de sürekli gelişen ve büyüyen kişisel gelişim sektöründe iyi bir yaşam koçu olmak ise hedefiniz tamam size göre dizayn edilmiş uluslararası düzeyde bir eğitime katılmak ise tam size uygun olabilecek bir eğitim proğramı.


Yaşam Koçluğu ( life coaching) SERTİFİKA PROGRAMI, YAŞAM KOÇU YETİŞTİRME PROĞRAMI işinden başını kaldıramamaktan, yakınlarına ve kendine vakit ayıramamaktan yakınan ya da hayatta ne yapmak ve ne olmak istedikleri konusunda belirsizlik yaşayan kişilerin yaşamlarını dengelemek ve anlam kazandırmak için aldıkları koçluk hizmetidir. Bunun sonucunda bireyler, yaşam kalitelerini artırmak için ulaşmak istedikleri hedefleri ve bunun için hangi becerilere ihtiyaç duydukları belirler, hazırlanan eylem planı ile pozitif enerji aldıkları aktivitelerle diğer sorumluluklarını entegre etmeyi başarırlar. Bu eğitmenler yetiştirmeyi hedefleyen bir eğitimdir. Uluslararası eğitim içeriği ile mükemmel dizayn edilmiş bir program.


Eğitimin ismi: YAŞAM KOÇLUĞU SERTİFİKA PROGRAMI


Eğitimin süresi: 5 TAM GÜN

Sertifika: Eğitim sonunda gerekli bilgiyi ölçme değerlendirmeleri yapıldıktan sonra sertifika almaya hak kazanan katılımcılara uluslararası geçerli ULUSLARASI YAŞAM KOÇLUĞU sertifikası verilecektir.

Döküman: Her katılımcıya YAŞAM KOÇLUĞU seminer dökümanları verilecektir.

Eğitimin Detayları ve kayıt için lütfen bizimle irtibata geçiniz.


YAŞAM KOÇLUĞU EĞİTİM İÇERİĞİ


-Koçluğun Tanımı ve Felsefesi


-Koç Kimdir? Danışman Kimdir? Mentör Kimdir?


-Profesyonel Koçluğa Giriş


-Uyum Süreci


-Koçluk İlişkisi


-Koçluk İletişimi


-Koçluk Süreci ve Yönetimi


-Hedeflerin Netleştirilmesi ve Yönetimi


-Koçluk Pratikleri


-Koçluk Metodolojisi, Araçları,


-Güçlü Sorular, Gözlemler ve Ricalar


-Paradigmanın Değişmesi


-Koçun Sac Ayağı


-Gözlem ve İnovatif Düşünce


-Ekoloji Kontrolleri ve İdeal Ben


-Meta Programlar


-Koçluk Metodolojisi, Araçları


-Değişimi Yönetmek


-Yapılandırma Süreci


-Geliştirme Süreci


-Duygusal Zeka


-Temel Koçluk Becerilerini Yönetmek


-Yönetici Koçluğu ve Liderlik


-Koç kendi PR’sini nasıl yapar


-Mesleki Standartlar ve Etik İlkeler


-Yaşam Amacı ve Değerler


Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.

Koçluk eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için :


İzmir’deki Yaşam Koçluğu Sertifika eğitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yâda 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Yaşam Koçluğu Sertifika Programı için tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka Yaşam Koçluğu Sertifika eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir karşıyaka Yaşam Koçluğu Sertifika Programı İçin tıklayabilirsiniz.


Muğla'daki Yaşam Koçluğu Sertifika eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Yaşam Koçluğu Sertifika Programı İçin tıklayabilirsiniz.


Denizli'deki Yaşam Koçluğu Sertifika eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Yaşam Koçluğu Sertifika Programı İçin tıklayabilirsiniz.


Antalya'daki Yaşam Koçluğu Sertifika eğitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yâda 0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Antalya Yaşam Koçluğu Sertifika Programı İçin tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - -
Yaşam Koçluğu Sertifika Programı başlıklı 2098 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın