• slideshow1
 • slideshow1
 • slideshow1

Yönetici Koçlugu

Yönetici Koçlugu
Yönetici Koçlugu

Yönetici Koçlugu iliskisinin temel hedefi yöneticinin kendi belirledigi hedefe, koçun destegiyle ulasmasi ve is yasami ve özel hayatindaki sorunlarinin üstesinden gelmek ve yasam kalitesini artirmayi hedefler.

Yönetici Koç kimdir, katma degeri nedir?

 • Yönetici Koçu, is yasaminizda ve özel yasaminizdaki hedeflerinizi ulasmanizi  ve sizi harekete geçirecek ve gelismeleri sizinle birlikte izleyecek kisidir.
 • Yönetici Koçu, zenginliginizi ve potansiyelinizi açiga çikaran, sizi hem zorlayan hem de motive eden kisidir.
 • Yönetici Koçu, sizin hayal ettiginiz ve istediginiz hayati sürdürme yolculugunuzda ortaginizdir.
 • Yönetici Koçu, kendinizi tanimanizi saglar.
 • Yönetici Koçu, is ve özel yasaminizdaki hedeflerinizi gerçeklestirmek için gereken araçlari, yapiyi ve destegi temin eder.Yönetici Koçu, olumlu ve olumsuz aliskanliklarinizi fark etmenizi saglar.
 • Yönetici Koçu, is ve özel yasaminizdaki vizyonunuzu gerçege dönüstürme sürecini sizinle paylasir.

Yönetici Koçlugu  neden ise yarar?

 • Yönetici koçlugu, gelecek ve sonuç odaklidir.
 • Yönetici Koçlugu, sizi is yasaminizdaki  zorluklara daha etkin mücadele etmenizi saglayan kisidir.
 • Yönetici, yönetici koçlugu sürecinde kendisi ve iliskileri üzerinde farkindalik kazanir.
 • Yönetici, süreç boyunca isinde ve is, özel yasaminda kullanabilecegi yeni beceriler gelistirir.
 • Yönetici, kendisini sorgulamayi ve gelistirmeyi ögrenir.

Yönetici Koçlugu hizmetinin sonuçlari nedir?

Is dünyasinda yönetim basamaklarini tirmandikça kisilerin performanslari hakkinda aldiklari geribildirim azaldikça, üst düzey yöneticiler kendilerine yapici geribildirim verecek bir koça ihtiyaç duyuyorlar.
Pfizer, Unilever, American Express, Philips gibi dünya devleri koçluk hizmeti için ciddi genis bütçeler ayiriyorlar. Bu kadar yüksek yatirima acaba degiyor mu? Manchester Inc. tarafindan yapilan bir arastirmanin sonuçlari fazlasiyla degdigini gösteriyor. Yönetici Koçlugu programlarina yapilan yatirimin geri dönüsü (ROI- Return on Investment) yapilan ilk harcamanin 5.7 kati olarak bulunmus. Ayni arastirmaya göre, yönetici koçlugu hizmeti alan yöneticilerde de çok olumlu gelismeler görülmüs. Yöneticilerin
% 77'sinde astlariyla olan iliskilerde iyilesme
% 61'inde is tatmininde artis
% 67'sinde takim çalismasinda artis kaydedilmis.
Bu yararlarin yani sira yönetici koçlugu hizmetinin klasik egitimlere göre de çesitli avantajlari var. En önemlisi de kisinin üzerinde kalici bir degisim saglamasi. Bilim adamlarinin yaptigi bir arastirmaya göre yönetici koçlugunun etkisi yedi sene sürüyor. Eger özel bir takip sistemi kurulmazsa, seminerlerde bu etki birkaç ayla sinirli kalmaktadir.

Yönetici Koçlugu süreci nasil isliyor?

Herseyden önce yönetici koçlugu programlari, yönetici koçu ile yönetici arasinda güven ve gizlilik gerektiren bir "ortaklik" iliskisine dayaniyor. Bunun yani sira karsilikli sorumluluk ve istikrarli bir çalisma gerekiyor. Yönetici Koçun üzerinde durdugu konular yöneticinin güçlü ve gelismeye açik yönleri ile hedefleri. Süreçteki temel amaç ise yöneticinin vizyonunu gerçeklestirmesi için eylem adimlarini belirlemek, performansini artirmak ve süreç boyunca kendisine ayna tutmasini saglamak. Yönetici koçlugu Programin isleyisi, yönetici koçu ile periyodik olarak (genelde haftada bir yada iki kere ) yapilacak birebir görüsmeler ve her seansin sonunda alinacak kararlara dayaniyor. Her görüsmede bir öncekinin kararlari ve yöneticinin dönem içinde yaptiklari degerlendiriliyor. Basarilar birlikte kutlanirken, yöneticinin hatalardan ders çikarmasi ve stratejisini sürekli olarak gelistirmesi saglaniyor.
Cevaplarinizi bulmaya hazir misiniz? Hazirim diyorsaniz, sizi çok zevkli bir yolculuk bekliyor...

Yönetici Koçunuzu hangi kriterlere göre seçmelisiniz?

Dünyada yönetici koçlugu egitimi veren çesitli kuruluslar, enstitüler bulunmaktadir. Hizmet aldiginiz yönetici koçun uluslararasi taninirligi olan (akredite olmus) bir kurumdan egitim almis olmasi, etik kurallara bagli çalisiyor olmasi ve MTI (Mind Training Institute) (MTI) üyesi olmasi iyi göstergelerdir. Ihtiyaç duydugunuz alanda geçmis deneyime sahip olmasi da tercih edilmelidir. NLP de koçluk alaninda sikça kullanilan çok faydali bir yöntemler bütünüdür. Uluslararasi standartlar ve etik kurallar hakkinda daha detayli bilgiyi MTI web sitesinden edinebilirsiniz: http://www.mind-training.co.uk/

Yönetici Koçunuzda ne gibi özellikler aramalisiniz?

Dürüstlük, içtenlik, güvenilirlik ve yüksek duygusal zeka en önemli özellikler. Çogu yönetici koçu uzun süreli bir çalismaya girmeden önce ilk seansi ücretsiz olarak sunuyor. Böylece siz de koçunuz hakkinda ilk izlenimi edinmis, yönetici koçlugu programinin size uygun olup olmadigini ilk etapta görmüs ve buna dayanarak süreci baslatmis olursunuz. Denemeye deger degil mi?

Yönetici Koçu ile çalismaya basladiktan sonra neler degisir?

 • Kendinizle ilgili farkindalik yaratirsiniz.
 • Hedeflerinizi daha kolay ve etkin bir sekilde belirlersiniz.
 • Kaynaklarinizi daha etkin kullanmaya baslarsiniz.
 • Öz disiplin saglarsiniz.
 • Önceliklerinizi belirlersiniz.
 • Ertelemeyi birakirsiniz.
 • Etkili adimlari atmaya hemen baslarsiniz.
 • Hatalarinizdan ders çikarir, sürekli ögrenerek performansini artirirsiniz.
 • Is ve özel yasam dengenizi kurarsiniz
 • Yasaminizin lideri olursunu

Yönetici Koçlugu diger yöntemlerden nasil farklidir?

Yönetici Koçu cevaplara önceden sahip degildir ve size dogrudan hazir çözüm sunmaz. Koç çözümü kendi kendinize bulmanizi ve belli yöntem kullanarak bu yaklasimin sizde bir aliskanlik hale gelmesini saglar. Kendi kendinize yeterliliginizi artirir. Zira, cevabin kendisi sadece sizde saklidir; koç bunu açiga çikarir ve kendinizi gerçeklestirmenizi saglar.
Yöneticinin yaklasimi: "Iste çözüm budur, bunu uygulayin."
Yönetici koçunun yaklasimi: "En iyi uygulama yöntemi böyledir..."
Psikolog/terapist yaklasimi: "Su andakinden daha farkli düsünmeniz/ hissetmeniz ya da davranmaniz konusunda size destek olmami beklediginiz konular neler?"
Mentor yaklasimi: "Beni takip edin, yaptiklarimi örnek alin."
Koç yaklasimi: "Ne yapmayi amaçliyorsun?"

Yönetici Koçu ve yönetici arasindaki iliski nasil olmalidir?

Yönetici Koçlugu iliskisi karsilikli güven, dürüstlük, saygi ve sorumluluk temelline dayanir. Iki tarafin da birbirini dinlemesi ve yeni fikirlere açik olmasi gerekir. Konusulanlar gizlilik esasina bagli olarak sadece koç ve yönetici arasinda kalir.

Yönetici Koçu ve yönetici arasinda bagimlilik olusur mu?

Yönetici, yönetici koçundan bir hedefini gerçeklestirmek konusunda destek alir. Ancak sonuçta degisimi yaratacak adimlari atan danisanin kendisidir. Süreç boyunca koçtan fikir ve öneri alir; yönetici koçun sorulariyla yeni bakis açilari gelistirir. Bunlari yaparken duygusal bir bagimlilik yaratilmaz çünkü yönetici koçu yöneticinin  psikolojik sorunlarini çözmeye çalismaz. Koçluk iliskisinde amaç kendi basina basarabilecek bir bireye ek destek vermektir

Yönetici Koçlugu iliskisi ne kadar sürmelidir?

Genellikle iki ila alti aylik veya bir yillik dönemler için koçla anlasma yapilir. Sürenin uzunlugu üzerinde çalisacaginiz proje veya hedefe baglidir. Bununla birlikte, sürenin gelismelere göre uzamasi veya bu hizmetten fayda saglamadiginizi düsünüyorsaniz kisalmasi mümkündür. Çogu koç ilk tanisma görüsmesini ücretsiz yapmaktadir. Bu görüsme, hem yönetici koçun yöneticinin mevcut durumunu ve beklentilerini anlamasina, hem de danisanin koç hakkindaki ilk izlenimi edinmesine olanak tanir. Görüsmeler yarim saat veya bir saatlik seanslar olarak planlanmakta ve yüz yüze veya telefon üzerinden yapilmaktadir. E-posta yoluyla iletisim kurma yöntemi de uygulanmaktadir. Birlikte belirlediginiz hedefe ulastiginizda koçluk hizmeti de sonlanir. Üzerinde çalisacaginiz yeni hedefler için ise tekrar koçluk hizmeti almaniz mümkündür.

Ücretsiz ön görüsme yapmak için bizden randevu almaniz yeterli olacaktir.

Yönetici Koçlugu egitimleriyle ilgili detayli bilgi için :

Izmir'deki Yönetici Koçlugu egitimlerimiz için 0(232) 422 59 54 yada 0 (535) 667 32 24 numarali telefondan ulasabilirsiniz veya burayi tiklayabilirsiniz.

Antalya'daki Yönetici Koçlugu egitimlerimiz için 0 242 323 73 15 yada 0 (505) 445 15 31 numarali telefondan ulasabilirsiniz veya burayi tiklayabilirsiniz.

Bursa'daki Yönetici Koçlugu egitimlerimiz için 0 532 100 11 65 numarali telefondan ulasabilirsiniz veya burayi tiklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Yönetici Koçlugu başlıklı 1395 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın